STM32L031E6Y6TR
ZhongHao Industry Limited
Contact Now
STM32L031E6Y6TR
  • 1
Category : Integrated Circuits (ICs) Embedded Microcontrollers
Package / Case : 25-UFBGA, WLCSP
Number of I/O : 20
Operating Temperature : -40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) : 1.8V ~ 3.6V
DigiKey Programmable : Not Verified
RAM Size : 8K x 8
Program Memory Type : FLASH
Connectivity : I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART
Package : Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel®
EEPROM Size : 1K x 8
Program Memory Size : 32KB (32K x 8)
Oscillator Type : Internal
Peripherals : Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status : Active
Core Size : 32-Bit Single-Core
Mounting Type : Surface Mount
Series : STM32L0
Supplier Device Package : 25-WLCSP
Data Converters : A/D 10x12b
Mfr : STMicroelectronics
Core Processor : ARM® Cortex®-M0+
Speed : 32MHz
Base Product Number : STM32L031
Description : IC MCU 32BIT 32KB FLASH 25WLCSP
Contact Now
ARM® Cortex®-M0+ STM32L0 Microcontroller IC 32-Bit Single-Core 32MHz 32KB (32K x 8) FLASH 25-WLCSP